ЕЦБ наблюдава динамиката на банковите сектори в еврозоната и ЕС като цяло, както и други финансови сектори, за да открива слабостите и да проверява устойчивостта на финансовата система.
Тя изпълнява тези задачи заедно с други централни банки от Евросистемата и Европейската система на централните банки.
За преодоляване на възможни системни рискове във финансовата система се прилагат макропруденциални политики. Основната цел на макропруденциалната политика е запазването на финансовата стабилност.
Определение за финансова стабилност
Финансовата стабилност може да се определи като състояние, при което финансовата система, включваща финансовите посредници, пазарите и пазарните инфраструктури, е способна да противостои на шокове и да се справя с процеса на разрешаване на финансовите дисбаланси.
Това намалява вероятността за нарушения на процесите на финансово посредничество, които са достатъчно сериозни, за да навредят съществено на реалната икономическа дейност.
Обяснителна статия: Специален акцент върху финансовата стабилностМакропруденциалните политики имат за цел:
- да предотвратяват прекомерното натрупване на рискове в резултат на външни фактори или на слабости на пазара, да изглаждат финансовия цикъл (времево измерение)
- да засилват устойчивостта на финансовия сектор и да ограничават ефекта на пренос (междусекторно измерение)
- да насърчават общосистемна перспектива на финансовото регулиране, за да се създаде подходящ набор от стимули за участниците на пазара (структурно измерение)