Monety okolicznościowe o nominale 2 euro – 2010
Opisy monet, które pochodzą z Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej, mogą nieznacznie się różnić od opisów publikowanych na naszej stronie.
Grecja
Temat: 2500. rocznica bitwy pod Maratonem
Opis: Moneta upamiętnia 2500. rocznicę bitwy pod Maratonem. Środkowa część monety ukazuje stylizowaną tarczę, a na niej biegacza-wojownika. Jest to symbol walki o wolność i szczytnych idei, które reprezentuje ta bitwa. Ptak na tarczy jest metaforą narodzin cywilizacji zachodniej w jej obecnej formie. W otoku monety widnieje 12 gwiazd Unii Europejskiej.
Nakład: 2,5 miliona monet
Data emisji: październik 2010
Watykan
Temat: Rok Księży
Opis: Moneta upamiętnia Rok Księży, ogłoszony przez papieża Benedykta XVI. Rok Księży trwał od 19 czerwca 2009 do 19 czerwca 2010 i zakończył się międzynarodowym spotkaniem duchowieństwa z udziałem papieża. Na monecie jest ukazany pasterz wyrywający owieczkę z paszczy lwa. W otoku monety widnieje 12 gwiazd Unii Europejskiej.
Nakład: 115 000 monet
Data emisji: październik 2010
Finlandia
Temat: Dekret walutowy z 1860 roku przyznający Finlandii prawo do emisji banknotów i monet
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia stylizowaną postać lwa zaczerpniętą z godła Finlandii. Po lewej stronie widnieje rok emisji „2010”, a po prawej – znak mennicy oraz grupa cyfr symbolizujących nominały monet. Poniżej centralnie umieszczono oznaczenie kraju emisji „FI”. W otoku monety widnieje 12 gwiazd Unii Europejskiej.
Nakład: 1,6 miliona monet
Data emisji: październik 2010
San Marino
Temat: 500-lecie śmierci Sandra Botticellego
Opis: Moneta upamiętnia pięćsetną rocznicę śmierci Alessandra di Mariano di Vanni Filipepi (1445–1510), włoskiego malarza szkoły florenckiej, znanego jako Sandro Botticelli lub Il Botticello (wł. beczułka). W otoku monety widnieje 12 gwiazd Unii Europejskiej.
Nakład: 130 000 monet
Data emisji: wrzesień 2010
Portugalia
Temat: 100. rocznica powstania Republiki Portugalskiej
Opis: Moneta upamiętnia 100. rocznicę końca panowania króla Manuela II i zniesienia monarchii konstytucyjnej oraz ustanowienia republiki w następstwie rewolucji z 5 października 1910. W otoku monety widnieje 12 gwiazd Unii Europejskiej.
Nakład: 2 miliony monet
Data emisji: wrzesień 2010
Francja
Temat: 70. rocznica odezwy z 18 czerwca
Opis: Moneta upamiętnia odezwę wygłoszoną na antenie radia BBC w Londynie 18 czerwca 1940, po kapitulacji Francji, przez generała de Gaulle'a – przywódcę Wolnej Francji podczas II wojny światowej. De Gaulle zaapelował do narodu francuskiego, by wojny nie uznawać za zakończoną. Od tego apelu datuje się powstanie francuskiego ruchu oporu i podjęcie walki z okupantem. W otoku monety widnieje 12 gwiazd Unii Europejskiej.
Nakład: 20 milionów monet
Data emisji: czerwiec 2010
Belgia
Temat: Prezydencja Belgii w Radzie Unii Europejskiej w 2010 roku
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia pamiątkowe logo, tj. stylizowane napisy „EU” i „trio.be”. Wokół głównego motywu biegnie hasło „BELGIAN PRESIDENCY OF THE COUNCIL OF THE EU 2010” (Prezydencja Belgii w Radzie UE 2010) i nazwa kraju w trzech językach „BELGIE BELGIQUE BELGIEN”. Pod logo, a nad nazwą kraju umieszczono centralnie rok emisji „2010” pomiędzy znakami mennicy (z lewej) i mincmistrza (z prawej). W otoku monety widnieje 12 gwiazd Unii Europejskiej.
Nakład: 5 milionów monet
Data emisji: czerwiec 2010
Słowenia
Temat: 200. rocznica założenia ogrodu botanicznego w Lublanie
Opis: W wewnętrznej części przedstawiono roślinę rebrinčevolistna Hladnikija. Po lewej stronie pod motywem głównym biegnie po łuku jej łacińska nazwa „HLADNIKIA PASTINACIFOLIA”. Wokół wzoru widnieją wpisane w okrąg napisy: „200 LET”, „BOTANIČNI VRT” (ogród botaniczny), „LJUBLJANA” i „SLOVENIJA 2010”. W otoku przedstawiono 12 gwiazd Unii Europejskiej.
Nakład: 1 milion monet
Data emisji: maj 2010
Hiszpania
Temat: Zabytkowe centrum Kordoby – seria „Lista światowego dziedzictwa UNESCO”
Opis: Moneta przedstawia zabytkowe centrum Kordoby, które w 1984 roku jako pierwszy obiekt z Hiszpanii znalazło się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ukazany na monecie las kolumn pochodzi z Wielkiego Meczetu w Kordobie (obecnie katedra), który jest jednym z najwspanialszych i najstarszych przykładów sztuki islamu w Europie. Meczet powstał w wiekach VIII–X. W późniejszych czasach został przekształcony w katedrę i był wielokrotnie przebudowywany. Jest to pierwsza z pamiątkowej serii monet poświęconych hiszpańskim obiektom wpisanym na listę UNESCO; począwszy od 2010 co rok będzie się ukazywać jedna moneta z tej serii. W otoku monety widnieje 12 gwiazd Unii Europejskiej.
Nakład: 8 milionów monet
Data emisji: marzec 2010
Włochy
Temat: 200. rocznica urodzin Camilla Cavoura
Opis: Moneta upamiętnia 200. rocznicę urodzin Camilla Bensa hrabiego di Cavour (1810–1861), kluczowej postaci procesu zjednoczenia Włoch i początków ruchu liberalnego, założyciela politycznej gazety „Il Risorgimento”. Na monecie widnieje portret hrabiego di Cavour wzorowany na obrazie pędzla Francesca Hayeza z 1864 roku. W otoku monety widnieje 12 gwiazd Unii Europejskiej.
Nakład: 4 miliony monet
Data emisji: marzec 2010
Luksemburg
Temat: Herb książęcy
Opis: W wewnętrznej części monety po lewej stronie widnieje portret wielkiego księcia Henryka (prawy półprofil). Obok znajduje się herb książęcy, a nad nim – rok emisji „2010”, który umieszczono między znakami mennicy, zachodzącymi na otok monety. Pod wizerunkiem księcia widnieje nazwa kraju emisji „LËTZEBUERG”, która także zachodzi na otok. W otoku monety widnieje 12 gwiazd Unii Europejskiej.
Nakład: 1 milion monet
Data emisji: styczeń 2010
Niemcy
Temat: Kraj związkowy Brema
Opis: Wewnętrzna część monety przedstawia ratusz w Bremie, a przed nim na pierwszym planie posąg Rolanda. Pod ratuszem, na prawo od posągu, widnieje napis „BREMEN”, a nad ratuszem po lewej – znak mennicy: „A”, „D”, „F”, „G” lub „J”. Bezpośrednio pod posągiem umieszczono inicjały projektanta monety Bodo Broschata. W otoku między 12 gwiazd Unii Europejskiej wpisane są: na górze litera „D” oznaczająca kraj emisji, a na dole rok emisji „2010”.
Nakład: 30 milionów monet
Data emisji: styczeń 2010