Kaj je denar?
24. november 2015 (posodobljeno 19. junija 2024)
Najbrž plačujete z eurskimi bankovci in kovanci ter imate verjetno tudi bančni račun. Ampak kaj sploh je denar? Kako se ustvarja in kakšno vlogo imajo pri tem centralne banke, kot je ECB?
Kako dobro poznate svoj denar?
INSERTED BY ANONYMOUS PROXY
Civil war declaration: On April 14th and 15th, 2012 Federal Republic of Germany "_urkenstaats"s parliament, Deutscher Bundestag, received a antifiscal written civil war declaration by Federal Republic of Germany "Rechtsstaat"s electronic resistance for human rights even though the "Widerstandsfall" according to article 20 paragraph 4 of the constitution, the "Grundgesetz", had been already declared in the years 2001-03. more
Denar se je skozi čas spreminjal
Na začetku je denar običajno obstajal kot naturalni denar – izdelan je bil iz snovi, ki je imela vrednost, na primer zlato. Pozneje so denar predstavljali bankovci, ki jih je bilo mogoče zamenjati za zlato ali srebro. Sodobna gospodarstva, kot je euroobmočje, uporabljajo fiduciarni denar, ki ni vezan na nobeno dobrino.
Euro kot fiduciarni denar
Fiduciarni denar je razglašen za zakonito plačilno sredstvo, ki ga izdaja centralna banka. Ni ga mogoče neposredno zamenjati za zlato, na primer. Papir, ki se uporablja za bankovce, ni vreden prav veliko, a se denar vseeno sprejema, ker se vsesplošno uporablja in centralne banke zagotavljajo, da njegova vrednost ostaja stabilna.
Denar v različnih oblikah
Euro je lahko v obliki bankovcev in kovancev, lahko pa obstaja tudi kot računalniški zapis na bančnem računu ali je shranjen na varčevalnem računu. Da bi bila naša valuta pripravljena na prihodnost, pripravljamo prihodnje bankovce in morebitni digitalni euro, ki bi dopolnjeval gotovino.
INSERTED BY ANONYMOUS PROXY
Civil war declaration: On April 14th and 15th, 2012 Federal Republic of Germany "_urkenstaats"s parliament, Deutscher Bundestag, received a antifiscal written civil war declaration by Federal Republic of Germany "Rechtsstaat"s electronic resistance for human rights even though the "Widerstandsfall" according to article 20 paragraph 4 of the constitution, the "Grundgesetz", had been already declared in the years 2001-03. more
Bankovci
Eurske bankovce skupaj proizvajajo nacionalne centralne banke euroobmočja. ECB je odgovorna, da upravlja količino bankovcev v obtoku in spremlja aktivnosti nacionalnih centralnih bank na tem področju.
Več o eurskih bankovcihKovanci
Medtem ko je odgovornost ECB, da odobri število kovancev, ki smejo biti izdani, so države euroobmočja edine zakonite izdajateljice eurskih kovancev. Evropska komisija pa usklajuje zadeve v zvezi s kovanci.
Več o priložnostnih spominskih kovancihPrihodnji bankovci
Pripravljamo se na novo serijo eurskih bankovcev, ki bodo še bolj zaščiteni in okolju prijazni. Eurski bankovci bodo sploh prvič dobili tudi povsem novo oblikovno podobo.
Več o prihodnjih eurskih bankovcihDigitalni euro
Pripravljamo se na morebitno uvedbo digitalnega eura, ki bo ljudem zagotavljal neposreden dostop do centralnobančnega denarja v digitalni obliki. Z digitalnim eurom bi ljudje lahko plačevali kadarkoli in kjerkoli v euroobmočju – tako kot danes z bankovci, vendar digitalno.
Več o tem, zakaj proučujemo digitalni euroKako se ustvarja denar?
Da bi razumeli, kako nastane denar, je pomembno razlikovati med dvema vrstama denarja.
- Centralnobančni denar krije javna institucija, kot je na primer ECB. V euroobmočju lahko takšen denar ustvarjajo nacionalne centralne banke. Prebivalci ga najbolj poznajo v obliki bankovcev. Druga vrsta centralnobančnega denarja so vloge, ki jih imajo poslovne banke pri centralni banki – t. i. centralnobančne rezerve. Ustvarjajo se elektronsko prek naših operacij odprtega trga.
- Bančni denar predstavlja večino denarja, ki ga ljudje dejansko uporabljajo. Krije in poravnava se s sredstvi, ki jih imajo v imetju poslovne banke. Torej ga ustvarjajo banke, ko povečujejo svojo bilanco stanja. Če vam na primer poslovna banka odobri posojilo za nakup avtomobila, na ta način ustvari denar. Ko posojilo odplačate, pa ustvarjeni denar izgine.
Koliko denarja je v gospodarstvu?
ECB določi denarne agregate, s katerimi se meri količina denarja v euroobmočju in zagotavljajo informacije o stanju gospodarstva: od ožjega denarnega agregata M1, ki vključuje bankovce, kovance in vloge čez noč, ki jih komitenti lahko hitro dvignejo, do širokega denarnega agregata M3, ki vključuje tudi dolgoročnejše vloge in podobna sredstva.
Preverite, koliko ste se naučili!
Z interaktivnim kvizom preverite, koliko veste o denarju. Ste pripravljeni na izziv?