Keresési lehetőségek
Kezdőlap Média Kisokos Kutatás és publikációk Statisztika Monetáris politika Az €uro Fizetésforgalom és piacok Karrier
Javaslatok
Rendezési szempont

Akadálymentesítési nyilatkozat

Ez a nyilatkozat a következő doménen közzétett tartalomra vonatkozik:

https://www.ecb.europa.eu/home/html/index.hu.html 

Nem vonatkozik egyéb aldoménen megjelent más tartalomra vagy honlapra. Ezeknek a honlapoknak és tartalmuknak külön akadálymentesítési nyilatkozatuk lesz.

Ezt a honlapot az Európai Központi Bank kezeli. Kialakítása során figyelembe vettük a lehető legtöbb felhasználó, köztük a fogyatékkal élők igényeit is.

A következő műveleteket lehet elvégezni:

  • nagyítás 200%-os méretig
  • csak billentyűzettel navigálni a honlap legtöbb részében
  • korszerű képernyőolvasóval és beszédfelismerő szoftverrel (számítógépen vagy telefonon) a honlap legtöbb részében navigálni

Honlapunkat úgy alakítottuk ki, hogy megfeleljen a webtartalom-akadálymentesítési iránymutatások (WCAG) 2.2. verziójában előírt „AA” szintnek.

1. Megfelelőségi státusz

Jelen honlap részlegesen megfelel a webtartalom-akadálymentesítési iránymutatások (WCAG) 2.2. verziójában előírt „AA” szintnek. További részletekért lásd az alábbi „nem akadálymentesített tartalom” menüpontot.

A honlapot legutóbb 2024 márciusában teszteltük.

2. Jelen nyilatkozat elkészítése

Ez a nyilatkozat 2024. március 28-án készült.

Az alapjául szolgáló reprezentatív weblapmintát a Test Partners Ltd vizsgálta meg manuális és automatizált módszereket ötvözve. Emellett különféle segítő technológiákkal is tesztelték a honlapot a nyilvánosság számos olyan tagjának a bevonásával, akinek akadálymentesítési igényei vannak.

3. Visszajelzések

Szívesen fogadunk minden visszajelzést, amely az Európai Központi Bank honlapjának akadálymentességével kapcsolatos. Kérjük jelezze részünkre, ha hiányosságokat tapasztal ezen a téren:

e-mail: webmaster@ecb.europa.eu

A visszajelzésekre igyekszünk az érkezéstől számított 1–3 munkanapon belül válaszolni.

4. Kompatibilitás a böngészőkkel és a segítő technológiával

Az Európai Központi Bank honlapját úgy alakítottuk ki, hogy kompatibilis legyen a következő segítő technológiákkal:

  • a Microsoft Edge, a Google Chrome, a Mozilla Firefox és az Apple Safari böngészők legfrissebb változatai;
  • a JAWS, az NVDA, az iOS VoiceOver és a TalkBack legfrissebb verziói.

5. Műszaki leírás

A következő technológiák lehetővé teszik, hogy az Európai Központi Bank honlapját akadálytól mentesen lehessen használni az egyes számítógépekre telepített böngésző-, segédtechnológia- és plugin-kombinációk mellett:

  • HTML
  • WAI-ARIA
  • CSS
  • JavaScript

6. Nem akadálymentesített tartalom

Az Európai Központi Bank honlapjának akadálymentesítésére irányuló minden erőfeszítésünk ellenére tisztában vagyunk bizonyos korlátokkal, és igyekszünk őket kiküszöbölni. Az alábbiakban bemutatjuk az ismert korlátokat és a lehetséges megoldásokat. Kérjük, jelezze, ha a felsorolásban nem szereplő problémát tapasztal.

7. Ismert korlátok az Európai Központi Bank honlapján

  1. Képek: egyes képeknek, ikonoknak, grafikonoknak és nem szöveges vezérlőelemeknek nincs szöveges alternatívája.
  2. Leirat: egyes video- és audiotartalmainknak nincs leirata.
  3. Videofeliratok, audioleírás: vannak videóink, amelyek nincsenek feliratozva vagy – szükség esetén – audioleírással kísérve. Folyamatosan dolgozunk azon, hogy egyre több videó rendelkezzen ezekkel.
  4. Címsorok: egyes címsorok nem követik a helyes címhierarchiát, ami problémát okozhat a képernyőolvasót használóknak. Egyelőre hiányzik néhány olyan szövegelem, amelynek a címsorcímkében (tag) szerepelnie kellene.
  5. Táblázatcímek: korlátozott számú adattáblázatból hiányoznak a címek és a hatókör-attribútumok. Ez megnehezítheti értelmezésüket a képernyőolvasó-szoftver felhasználók számára.
  6. Információk, kapcsolatok: egyes vezérlőelemek nem tartalmaznak elég szemantikai információt ahhoz, hogy az olvasószoftverek felhasználói számára világos legyen a rendeltetésük.
  7. Olvasási sorrend: ha a fénykép leírásában megtalálható a készítő neve, a leírás az olvasási sorrendben a megjelenítést vezérlő előtt jelenik meg. Ez összezavarhatja a szoftvert használókat.
  8. Színhasználat: a hivatkozásokat (linkeket) csak a színük alapján lehet elkülöníteni a környező szövegtől. Hasonlóképpen, a grafikon-adatpontok közül néhánynál is más-más szín jelöli az egyes elemeket. Ez megnehezítheti a hivatkozások észrevételét és a grafikonok értelmezését a rosszabbul látó felhasználók számára.
  9. A billentyűzet működtetése: egyes vezérlőelemek nem használhatók csak billentyűzettel és olvasószoftverrel.
  10. A megkerülés blokkolása: az oldalakon nincs olyan mechanizmus, amellyel megkerülhető a fő navigáció. Ez valószínűleg nem akadályozza meg, hogy a csak billentyűzetet vagy képernyőolvasó-szoftvert használók navigálni tudjanak az oldalakon. Kérjük a képernyőolvasó-szoftvert használókat, hogy alternatív módszerrel, például billentyűparanccsal ugorjanak az első címsorhoz.
  11. A hivatkozás rendeltetési célja: egyes hivatkozásoknál hiányzik az explicit értelmezéshez elegendő kontextus, ami összezavarhatja az olvasószoftver-használókat.
  12. Keresés: a honlapon való keresésben és az eredményeket szűrő egyéb keresőeszközökben az eredmények minden egyes leütés után aktualizálódnak.
  13. Szerep, állapot: egyes vezérlőelemek szerepe nincs megfelelően bemutatva az olvasószoftver-használóknak, így nem egyértelmű, hogy rendeltetésük funkcionalitásra vagy navigációra vonatkozik-e. Egyes vezérlőelemek rendeltetéséről és állapotáról nem játékoztatjuk az olvasószoftver-használókat, így lehet, hogy nem egyértelmű, hogy ezek mire szolgálnak, illetve hogy működnek-e.
  14. Kontraszt: bizonyos szövegszín és háttérszín kombinációk miatt előfordulhat, hogy a gyengén látó felhasználók nehezen tudják elolvasni az adott elemet.
  15. Nagyítás/kicsinyítés (zoom-funkció): igen kis számú oldalon, ha a böngészőben a zoom-funkció 200%-ra van állítva, előfordul, hogy a tartalom egy része „levágódik” vagy eltűnik.
  16. Újratördelés: kis számú oldalon, amikor a zoomolás egyetlen oszlopba tördeli át a tartalmat, levágódhat vagy eltűnhet valamely rész.
  17. Nem szöveges kontraszt: az ábrákban néhány gyengébben látó felhasználó számára a kontraszt miatt nehézséget okozhat az adatpontok érzékelése vagy megkülönböztetése.
  18. 360-fokos eszköz: a bankjegycímleteket bemutató oldalon a 360-fokos eszköz segítségével a felhasználók bármely szögből meg tudják tekinteni az eurobankjegyeket. Az eszköz azonban billentyűzettel nem vezérelhető.
  19. Értesítések: egyes komponensek vizuálisan megváltoztatják az oldalt, de a képernyőolvasó-szoftver használói nem kapnak erről értesítést.

Az Európai Központi Bank vállalja, hogy 2025 végéig megoldja az akadálymentesítésre vonatkozó ellenőrzési jelentésben kiemelt problémákat.